News

New Album

30. června 2010 v 22:46 | Park HyunAe
u-kiss.blog.cz
Podle tohoto co dneska napsal Eli na svůj Twitter to vypadá že U-Kiss chystají new album které má vyjít v červenci :) ..... už se nemůžu dočkat
♥Sarang Heyo♥
zdroj: soompi.com

SooHyun bude mít hereckou premiéru v muzikálu 'Chorus Line'

15. června 2010 v 15:40 | Park HyunAe
u-kiss.blog.cz

Člen skupiny U-Kiss SooHyun bude debutovat jako  hudební herec prostřednictvím muzikálu  'Chorus Line'.

Tento muikál měl premiéru na Broadway v roce 1975. Jednalo se o příběh, který se točil okolo snů, nadějí a frustrací mladých lidí, který se chtěli sát tanečníky. Soohyun dostal ulohu Mark-a, který je vlastně nejmladším členem tanečního týmu.

Produkční společnost Nine Culture řekla:
v době konkurzu ukázal Soohyun svoji taneční choreografii a vynikajcí pěveckou zručnost, která nás potlačila k tomu dát mu roli Marka.

Muzikál 'Chorus Line' bude pro lidi dostupný od 26. července do 22.Srpna v COEX Art Hall. Vstupenky jsou od 60 000 wonů do 100 000 wonů ( přibližně od 40€ do 66€).

Dongho, Eli, Thunder and Key to host a new variety show

3. března 2010 v 20:32 | Park
20100302_dongelithunderkey

Idoli Skupin U-Kiss Eli a DongHo,SHINee Key a MBLAQ Thunder byli vybráni pro novou show!
Show má název Raising an Idol , první natáčení je stanoveno na 5.3.2010
Fanoušci reagovali takto: O čem bude show????neni to jen další show kde budou mít "rande" s děvčaty????.....
Zástupce uvedl: Key,Eli,Dongho a Thunder byli vybráni pro show kde hvězdy budou ukazovat jejich vědomosti a dovednosti .Jsme přesvědčeni že členové budou úspěšní i přez jejich tak mladý věk, protože mají velký talent .

zdroj: allkpop.com

U-Kiss’ Dongho wants f(x)’s Sulli?!

25. února 2010 v 15:55 | Park
Sulli and Dongho
Source:Allkpop.com
It's true. U-Kiss maknae Dongho has expressed an interest in f(x)'s Sulli!
U-Kiss members Dongho and Soohyun were on MBC's Shik Shin Expedition on the 26th where during the episode, Kim Shin Young asked the two which group they had interest in and Soohyun answered f(x).
When asked if a certain member caught their eyes, the two raised their hands together and said, "Sulli." Dongho said, "Sulli and I are of the same age… do you think it'll be ok?"
Kim Shin Young teased the two and asked if they wanted her to get her on air, getting Dongho all excited.
When Kim Shin Young asked, "Do you talk to her on the phone?" Dongho didn't say a word and just smiled, nodding his head bashfully.
What a player… although this shouldn't come as a complete surprise.
On the February 7th episode of Inkigayo, Sulli had interviewed Dongho when Wooyoung and Taecyeon told them to shake hands.
Dongho was so nervous that he couldn't even speak properly!


mno asi to vypadá že se nám DongHo zamiloval :)
Se Sulli by byli krásnej pár :)

Dongho of U-Kiss graduates!

10. února 2010 v 16:37 | Park
http://www.allkpop.com.lg1x1.simplecdn.net/wp-content/uploads/2010/02/20100210_ukissdonghograduates_1-414x600.jpg
U-Kiss člen Dongho vystudoval střední školu na 10. února.

Když se ho zeptali , jak se cítí ,odpověděl: "Absolvování střední školy je hořkosladký zážitek pro mě." Nejmladší člen U-Kiss plánuje navštěvovat speciální školu umění a zábavy ,začíná v březnu. Blahopřejeme!:)

U-Kiss member Dongho graduated from middle school on February 10th.
When asked how he felt leaving he responded, "Graduating middle school is a bittersweet experience for me." The youngest member of U-Kiss plans to attend a special arts and entertainment school starting in March. Congratulations!

czech translate: Park
source: allkpop.com

U-Kiss jsou zpět !!!!

26. ledna 2010 v 19:24 | Park JiSun
Kluci jsou zpět s jejich prvním albem s názvem Only One
Tady je jedna písnička s Alba s názvem Without You , je to "dílo" korejského producenta Brave Brothers.
U-Kiss jestě nestanovili datum kdy se vratí na hudební scénu ale album bude v obchodech už od 3.2.2010 :)

Podle mě ta písnička je uplně užasná :) určitě si ji poslechněte :-)

zdroj: allkpop.com

UKISS DongHo got a tongue burn?

15. ledna 2010 v 10:57 | Park JiSun
UKiss member, DongHo got a tongue burn during a filming. However, his tongue burn wasn't the simple kind of tongue burns you can get from drinking hot coffee or tea.
DongHo and KiBum were filming for the MBC food program, where they were looking for the rare restaurants that served food made from porcupine and deer in Seoul. However, when DongHo took a sip from the deer soup, he started to show signs of pain with his tongue sticking out. Then HyunYoung who was watching DongHo suffer from the pain told everyone else and then others around them were shocked.
DongHo was got a severe tongue burn from drinking the soup with the spoon that had been used to stir the soup while it cooked in the hot heat. Other people filming with him couldn't stop feeling sorry for DongHo's puffed up white tongue. It is later said that he had to keep on drinking cold water.

Chudák :_(
zdroj.: K Bites

New člen U-Kiss

3. ledna 2010 v 11:24 | Park JiSun
Možná už je to pro některý stará zpráva ale pro mě nová pač jsem se o U-Kiss začala zajímat teprve nedávno,... Mno takže jsem zjistila že U-Kiss mají new člena jménem Lee Ki Seop
Foto ↓↓
moc hezkej klučina :-)♥

U-Kiss’s Dongho wants to do better in school

3. ledna 2010 v 11:10 | Park JiSun
I guess idols aren't perfect after all. Dongho of U-Kiss revealed that he wants to do better in school. It was his new year's resolution which he talked about on Quiz that Change the World today.

He said, "In 2010, I turn 17. My wish is to become one of the 50 best students in the school. Right now, there are 300 students in my school and I'm at 200th place in terms of grades."

Wow, that's a bit low but we have to cut him some slack since he probably sleeps two hours a night. Who has time for school when you're an idol? The MC's made him look better by saying, "He is doing promotions so that's considered good for all the world he does."

He showed his masculine side by doing a very manly dance but surprised everyone when he confessed that his hobby is knitting. He even gave Lee Kyung Shil a handmade scarf. What a gentleman.

omlouvám se že to není česky :( ale moje jazykové znalosti jsou na bodu mrazu ale zkusím překecat segru aby to přeložila

zdroj: allkpop.com
 
 

Reklama